Zapraszamy na nową rekrutację na rok akademicki 2022/2023 na studia podyplomowe Przemysłowe systemy sterowania
Charakterystyka studiów:
W ramach programu studiów słuchacze zapoznają się z językiem drabinkowym i tekstem strukturalnym stosowanymi do programowania sterowników PLC firmy, Siemens (S7 300, S1200, S1500), Bernecker&Reiner oraz Eaton-Moeller. W programie przewidziano również programowanie dotykowych paneli przemysłowych. Ważnym elementem zajęć są projektowanie i programowanie sterowników mikroprocesorowych oraz tworzenie schematów elektrycznych w programie EPLAN. Następnie zostanie omówione zaawansowane programowanie i uruchomienie nowoczesnej linii produkcyjnej dostępnej w nowo powstałym laboratorium Industry 4.0 z zastosowaniem sieci przemysłowych Profinet i Powerlink. Systemy sterowania nadrzędnego i akwizycji danych (SCADA) zostaną omówione na przykładzie pakietu InTouch. Podczas zajęć przewidziano również kurs z elementów i układów pneumatycznych i hydraulicznych oraz zastosowanie systemów wizyjnych i serwonapędów w przemyśle.
W ramach studiów prowadzone są bloki dziesięciu szkoleń tematycznych, gdzie pojedynczy koszt szkolenia prowadzony przez firmę to ok. 4000 zł za 3 dni.
Program studiów:
Semestr zimowy (96 godz.):
- Podstawy programowania PLC (budowa i instalacja) - laboratorium,
- EPLAN – komputerowe wspomaganie prac inżynierskich,
- Sterowniki mikroprocesorowe,
- Systemy wizyjne,
- Elementy hydrauliki i pneumatyki siłowej.
Semestr letni (104 godz.): (duży procent zajęć w laboratorium Industry 4.0)
- Zaawansowane programowanie sterowników przemysłowych PLC,
- Systemy bezpieczeństwa maszyn,
- Programowanie paneli operatorskich w sieciach przemysłowych,
- Systemy sterowania nadrzędnego (SCADA),
- Konsultacje dyplomowe.
Sylwetka absolwenta:
Studia przeznaczone są dla inżynierów chcących poznać budowę i działanie oraz zastosowania przemysłowych sterowników (PLC i mikroprocesorowych). Główny nacisk położony jest na ich programowanie do konkretnych zadań, co ułatwi absolwentom studiów lepsze wykorzystanie sterowników w praktyce inżynierskiej. Oprócz sterowników przemysłowych program studiów obejmuje elementy, układy i systemy, które mogą współpracować ze sterownikami, w szczególności: systemy wizyjne, systemy kontrolno-pomiarowe, serwonapędy elektryczne oraz mechaniczne elementy i układy automatyki (z uwzględnieniem elementów elektrohydraulicznych i elektropneumatycznych). Uczestnik powinien znać podstawy elektroniki, układów przełączających (algebrę Boola) oraz informatyki. Ponadto powinien posiadać umiejętność posługiwania się komputerem.
Podczas studiów ich uczestnicy nabędą umiejętność pisania programów do sterowników PLC z uwzględnieniem programowania paneli przemysłowych, doboru napędów i systemów sterowania nadrzędnego. Bazę laboratoryjną studiów stanowią stanowiska będące modelami fizycznymi obiektów przemysłowych, do których należy zaprojektować system sterownia oraz oraz laboratorium Industry 4.0 wyposażone w pełni funkcjonalną linię produkcyjną opartą o sterowniki Siemens S7 1500.
Czas trwania:
2 semestry (od 01.10.2022 r. do 30.09.2023 r.)
Termin zgłoszeń:
od 1.06.2022 do 30.09.2022 r.
Wymagane dokumenty:
- mailowe zgłoszenie uczestnictwa w studiach na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
- kwestionariusz osobowy (według wzorca udostępnionego po zgłoszeniu kandydatury), przesłany mailowo,
- skan dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia
Tryb zgłoszeń:
kolejność zgłoszeń
Liczba miejsc:
24 dla dwóch grup
Miejsce zgłoszeń:
AGH, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki
Katedra Automatyzacji Procesów
al. Mickiewicza 30,
30-059 Kraków
Budynek B-2, gabinet nr 7
Osoba przyjmująca zgłoszenia:
dr inż. Krzysztof Lalik
AGH, Katedra Automatyzacji Procesów
Budynek B-2, gabinet nr 7, tel. 12 617 37 89
Opłaty:
8 000 zł (możliwość płatności w 3 ratach)
Informacje dodatkowe:
Zajęcia odbywają się od października do czerwca kolejnego roku. W semestrze letnim i zimowym przewidziano po 6 zjazdów w sobotę i w niedzielę w godz. 8.00 -15.00.
Kierownik:
dr hab. inż. Ireneusz Dominik, prof. AGH
Osoba do kontaktu:
dr inż. Krzysztof Lalik
tel. 12 617 37 89
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.